Ana içeriğe atla

Neva - Haber


İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanı olarak görev yapan Dr. Ilgın Olut'un Hacettepe Üniversitesi'nde asistanlık yıllarında yaşadığı trajik aşk hikâyesi beyazperdeye aktarıldı.
CUMHUR ERKEK /  İZMİR 
Nişanlısının adını verdiği "Neva" isimli kitabında geçmişiyle hesaplaşan Olut'un romanı, 2000 yılında 'Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü'nü alırken, aylarca en çok satan kitaplar listesinde ilk sırayı aldı. Okuyanları gözyaşlarına boğan roman, film yapımcıların da dikkatini çekti. Senaryosunu Ilgın Olut'un yazdığı 'Neva' adlı filmin çekimleri geçen yıl Eylül ayında başladı. Olut,"Geçmişimdeki hesaplaşmamı, filmin galasından çıktığım anda yaşanmamış sayıp sileceğim. Bu film bir anlamda benim terapim olacak" dedi. 

Kendisinde derin izler bırakan aşkı Neva ile yaşadığı trajik aşk hikayesini UNESCO adına gönüllü çalışmak için gittiği Güney Afrika'da kaleme alan İzmir Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Ilgın Olut, geçmişiyle hesaplaştı. Olut, unutamadığı aşkı 'Neva'nın ismini taşıyan kitabını satışa sunulduğu 2000 yılında, 'Dünya Aktüel Ödülleri En Çok Satan Roman Ödülü'nü aldı. Bu durum doktorluk yapan Ilgın Olut'u şaşkına çevirirken, romanseverlerden de büyük ilgi gördü. Olut, 'Neva'nın ardından, 'Yüzleri Arayan Adam', 'Günaydın Funda', 'Küf Kedisi' adlı romanları yazdı. Yazdığı bu romanlar da büyük ilgi gördü.

ÜNLÜLER DE YERALDI

Okuyanların gözyaşlarıyla okuduğu 'Neva' adlı romanın satış rekorları kırması film yapımcılarını da harekete geçirdi. Yapımcılar, film konusunda Olut ile anlaştıktan sonra geçen yıl Eylül ayında Ankara'da çekimlere başlanrdı. Senaryosunu Ilgın Olut'un yazdığı 'Neva'nın çekimleri, hikayenin yaşandığı gerçek mekanlarda yapıldı.
Filmin yönetmenliğini Can Arca ve Birkan Uz üstlendi. Filmde 'Neva' karakterini Başak Parlak, Ilgın karakterini ise Şükrü Özyıldız canlandırdı. Ayrıca Bedia Ener, Levent Özdilek, Nergis Kumbasar gibi tecrübeli oyuncuların da yer aldığı filmde Yüksek Sadakat, Grup 84 gibi tanınmış yerli rock grubu solistleri de rolleriyle filme renk kattı. Ocak ayı ortalarında tamamlanan 'Neva' adlı film 12 Nisan 2013 tarihinden itibaren sinemaseverlerin beğenisine sunulacak.

SENARYOSUNU KENDİ YAZDI

Neva'nın gerçek yaşam öyküsünden alınmış bir aşk hikayesi ve melodram'a uygun yapısı olduğu için daha önce de film teklifleri geldiğini belirten Olut, "Senaryolaştırılmış şeklini kitabın ruhuyla örtüşür bulmuyordum. Bu yüzden senaryosunu kendim yazmayı tercih ettim. İstanbul'da bir medya yapım şirketi ile anlaştık. Ayrıca İzmir'den de bir grup yatırımcı projeye dahil olunca birden ortaya beklemediğim kadar büyük bir proje çıktı" dedi. 

HİÇ YAŞANMAMIŞ GİBİ SİLECEĞİM

Olut, "Filmin galasından çıktığım an herşeyi hiç yaşanmamış gibi sileceğim. Bu film benim için bir anlamda terapi niteliği taşıyacak. Filmi ben izledim. Nisan ayında gösterime girecek olan 'Neva'yı herkesin beğeneceğine inanıyorum" diye konuştu.
BAŞAK PARLAK FACEBOOK SAYFASI http://www.facebook.com/PARLAKBASAK
Kaynak:Akşam Gazetesi

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Basak Parlak - Fotografları

ÖZGÜR MASUR VE FERHAT KAZANCI'YA TESEKKÜRLER FOTOĞRAF:SAHİN TUHAN MODEL: BAŞAK PARLAK PRODÜKSİYON: ÖZGE YUKAY MAKYÖZ:GÖKÇE ÇULCU KUAFÖR:ATALAY DOĞAN ASİSTAN:KAAN ÇELİKAY
www.facebook.com/PARLAKBASAK

Başak Parlak InStyle Haziran Sayısında

Başak Parlak'den Gönderi InStyle`ın 99`uncu sayısında kapağımıza Özge Özpirinçci konuk oluyor Balta Limanı`ndaki Japon Bahçe`sinde kameramız karşısına geçen Özge Özpirinçci renkli ve iç açıcı kıyafetlerle poz verdi. Mesleğine ve stiline dair detayları anlatan güzel oyuncu, röportajda hayatıyla ilgili ipuçları da veriyor. Haziran sayısında Paşa Gönlüm dizisinin genç başrolüLeyla Feray; Fatih Harbiye dizisinde rol alanBaşak Parlak tatil şıklığını yansıtan kombinlerle; Begüm Yılmaz seksi plaj kombinleriyle bulabilirsiniz. Stil&Erkek sayfalarındaysa oyunculuğu ve müzisyenliği birlikte yürüten Keremcem var.
Kırmızı halıdan yaz trendleri; Cannes`ın en iyi stilleri; Kenzo`nun kreatif direktörleri Humberto Leon ve Carol Lim`den stil ipuçları; sezonun öne çıkan grafik tişört modelleri; havalı yaz kombini ipuçları; sörf trendini kullanma tiyoları; kırmızı halı davetinden gündelik ortama kadar beyaz gömlek rehberi, trend renkleri birlikte kullanma ipuçları; mayo ve bikini trendleri; yaza …

Yamak Ahmet 1.ve 2.Sezon Bölümleri